(DAF) MİKROFLOTASYON SİSTEMLERİ 

(Dissolved Air Flotation) DAF Sistemleri Atıksu arıtımında sıklıkla kullanılmakta ve Çözünmüş Hava Flotasyonu olarak tanımlanmaktadır. Atıksuda bulunan yoğunluğu sudan düşük zerrelerin yüzdürülmesi için tasarlanmış yegane sistemlerdir.

Sistemin çalışma prensibi, Atıksuya belirli bir basınç altında verilen havanın su içerisinde çözünmesi ile oluşan kabarcıkların yağ ve benzeri zerreleri yakalayarak yüzeye taşıması ve otomatik sıyırıcılar vasıtasıyla sıyrılarak sistemden alınması esasına dayanır.

DAF sistemleri ile ilgili uygulama teknikleri yıllar geçtikçe gelişmekte ve eskiden kullanılan geri devirsiz DAF sistemleri yerini geri devirli çalışan sistemlere bırakmıştır. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte geri devirli çalışan sistemlerdeki basınçlandırma tankı ve kompresör kullanımı ihtiyacını ortandan kaldıracak yeni bir teknoloji ortaya konmuştur.

NIKUNI Microbuble Generator Pump mikro ölçekli kabarcık üretimi ile Flotasyon sistemlerinde giderim veriminin ciddi oranda artışına olanak sağlamaktadır. Bu teknolojinin kullanıldığı sistemleri Mikroflotasyon Sistemleri olarak da adlandırabiliriz.

Sistemin uygulama alanında öncülük eden Firmamız, bu konuda yapmış olduğu gerek Arge çalışmaları gerek Plot ölçekli tesis uygulamaları ile Sektör bazında ciddi birikimler elde etmiştir. Kurmuş olduğumuz tesislerde Yağ-gress parametresi başta olmak üzere AKM ve KOI gibi ana kirlilik parametrelerinin gideriminde hiç bir kimyasal kullanmadan %90-95 oranında verimler elde edilmiştir.

KULLANIM ALANLARI:

Gıda Fabrikaları, Süt İşleme Tesisleri, Mezbahalar, Et Entegre Tesisleri, Catering Firmaları, Balıkçılık, Kâğıt İşleme Tesisleri, Kimya, Yağ Rafinerileri, Petrokimya Endüstri, Limanlar v.b. bir çok sektörde başarıyla uygulama yapmaktayız.

Tamamlanan projelerimiz

Özlü Mühendislik

Eti Gıda A.Ş

Gazi Metal

Eczacıbaşı

Öztürk Enerji

Ulusoy Çeşme Liman İşletmesi

Gazi Metal

Eti Gıda A.Ş

Özlü Mühendislik

Eczacıbaşı

Öztürk Enerji

Siemens